Renovace zábradlí - Bílovec

Renovace zábradlí - Bílovec

Samostatnou kapitolou našich aktivit na věži v Bílovci byla renovace kovaného zábradlí ochozu věže kostela. Zábradlí pochází z období kolem roku 1826 kdy byla s největší pravděpodobností nahrazena pískovcová palustráda. 

 

 

 

Renovace zábradlí - Bílovec

Díky našim zkušenostem nám byla nabídnuta možnost zrenovovat zábradlí ochozu. Pro tento nelehký úkol jsme navrhli zábradlí kompletně odmontovat, zbavit všech starých nátěrů (na bázi asfaltu) a poté pozinkovat a natřít. Samostatná etapa potom bylo doplnění monogramů na středových výplních zábradlí a výroba replik ozdobných okvětí.

Pro dodržení autentičnosti a smysluplnosti monogramů jsme provedli historickou studii období let 1820-1860. Podle dochovaných monogramů jsme vydedukovali, že se jedná s největší pravděpodobností o nejbohatší dárce, kteří přispěli na obnovu zábradlí a věže kostela. Zjistili jsme font písma a vyřezali z plechu o tloušťce 8mm chybějící písmena, která byla kovářsky zpracována tak aby korespondovala s dochovanými originály.  

Doplnili jsme například iniciály Karla a Raimunda, synů nejvýznamějšího továrníka Karla Hirta a také spoluzakladatele továrny na zpracování sukna Františka Zimmermana z let kolem r.1836. Dalším doplněným monogramem jsou iniciály majitele prvního parního stroje na Bílovecku Karela Groe.

Okvětí bylo na náš návrh vyrobeno z materilu nerez tl. 1mm. Vyřezali jsme přesné kopie původních ornamentů a vybombírovali do stejného tvaru. Poté byl materiál natřen na černo na speciální reaktivní základovou barvu. 

Vše bylo přinýtováno rozklepávacími nýty zpět na původní místo na zábradlí, doplněné inociály byly ještě doplněny spojovacími pásky z plechu tl. 4mm. 

 Jako nejtěžší úkol však nakonec bylo osadit odmontované stojky pro zábradlí. Pro nutnost opravy podlahy ochozu bylo nezbytné odstranit kompletně celou vrstvu podlahy, čímž došlo k uvolnění zabetonovaných stojek a komplikaci při montáži zrenovovaných polí na nepravidelný osmihran ochozu. Ale vše bylo nakonec perfektně vyřešeno díky kreativitě členů našeho týmu. 

 

 

Další informace